Forklift Takibi ve çarpışma önleme sistemi görseli

ITECH forklift takibi ve çarpışma önleme sistemi depolarda ve dağıtım merkezlerinde forklift gibi operasyon araçlarının anlık olarak koordinat bazında takip edilmesini sağlar. Patentli Radyo Frekans teknolojisi ile hem açık hem de kapalı alanlarda 30 cm. hassasiyetle konum belirlemesi sağlar. Sahip olduğu UWB + Narrowband hibrit teknolojisi ile benzer çözümlere kıyasla daha uzun iletişim menziline sahiptir. Bu sayede rakiplerine nazaran çok daha az sayıda altyapı donanımı kullanarak konumlama işlemini gerçekleştirebilir.

Santimetre hassasiyetinde forklift takibi ile depo içerisindeki paletlerin konumları sanal olarak belirlenebilir ve depo içerisindeki palet hareketleri otomatik olarak sürekli takip edilebilir. Palet konumları WMS ve ERP sistemlerine aktarılarak işletme izlenebilirliği arttırılırken "pick & place" operasyonları hızlandırılabilir. İşletmeler, sistemi kullanarak yürüttükleri Yalın(Lean) Lojistik ve Six Sigma programlarına önemli katkılarda bulunulabilir. Takip edilen konteyner araçlarının yakıt durumları, motor çalışma süreleri, aktif çalışma süreleri ve hızları gibi sensör bilgileri CAN Bus üzerinden alınarak yakıt tasarrufu da sağlanabilmektedir.

Çarpışma önleme özelliği ile takip edilen forklift ve diğer araçların birbirleri ile veya personel ile çarpışmaları engellenir. Sisteme tanımlanan her araç kendi "Güvenli Çalışma Alanına" sahiptir. Çalışma alanı; aracın boyutu, ağırlığı, tipi, hızı, civarındaki araç sayısı, konumu, sürüş zamanı ve sürücü uzmanlık seviyesine göre dinamik olarak ayarlanabilir. Herhangi bir araç veya personel, başka bir aracın güvenlik alanına girdiğinde; aracın sürücüsüne sesli ve görsel uyarı gönderilir.


Forklift takip ve çarpışma önleme sistemi sayesinde, depolarda ve dağıtım merkezlerinde çarpışmadan kaynaklı kazalar önlenerek hem iş güvenliği sağlanır hem de kaza sonrası bakım-onarım, denetim süreci, dava süreci ve tazminat gibi masraflardan kaçınılmış olur.

Partnerliklerimiz